ВЕЛИКА ПЛАНА ЈЕ ПОНОВО СВЕТСКА ПРЕСТОНИЦА ЛИКОВНЕ УМЕТНОСТИ: На Мини рестарт пристигло 5.785 дечијих цртежа

 

Пише: Душан Марић

Велика Плана је и ове јесени једна од светских престоница културе.

У овом поморавском граду, чувеном по Радовањском лугу, убиству вође Првог српског устанка Карађорђа и манастиру Покајница, отворена је Шеста међународна изложба дечијих ликовних радова малог формата Мини рестАРТ, вероватно највећа изложба те врсте у свету.

Овогодишња изложба под називом „Велико плаветнило“ посвећена је води, највећем бисеру наше планете.

На конкурс је приспело 5.785 дечијих цртежа, из 34 државе, а њих 1.197 изложено је у Градској кући, најлепшем изложбеном простору у Великој Плани.

То су Србија, Белорусија, БиХ, Бугарска, Црна Гора, Француска, Катар, Кина, Кувајт, Хрватска, Мађарска, Молдавија, Норвешка, Индија, Индонезија, Иран, Казахстан, Латвија, Литванија, Естонија, Северна Македонија, Пољска, Румунија, Русија, Словачка, Словенија, Шпанија, Шри Ланка, Швајцарска, Шведска, Тајван, Тајланд, Турска, Украјина и Вијатнам.

Групно учествује 145 међународних и 134 домаће школе, установе културе, атељеи и приватне ликовне радионице.

Индивидуално учествује 98 домаћих и 98 аутора из иностранства.

 

Прошле године на конкурс су пристигла 5.943 дечија цртежа из 35 земаља – 2.744 из Србије и 3.041 из иностранства.

Стручни жири је ове године доделио 120 награда и похвала у пет категорија, које су омеђене годинама старости аутора.

На конкурсу могу учествовати деца од четири године до младих који немају више од 19 година.

Као и претходних година, међу 1.197 изложених радова има и на десетине оних оних чијег се квалитета и уметничких домета не би постидели ни афирмисани сликари.

Аутор овог изузетног пројекта, који је Велику Плану али и Србију уврстио и на карту светских ликовних престоница,  је мр Снежана Гроздановић, професор ликовног васпитања из Велике Плане.

-Ово је празник културе. Најлепша разгледница наше планете. Разгледница радости.  Место заједништва деце свих раса и нација, са свих континената. Одушевљена сам квалитетом радова. Хиљаде слика, хиљаде боја. Чаробни свет који човеку одмара и очи и душу. Свет у којем свако дете говори својим језиком и сви га разумеју. Језиком младости, лепоте, једнакости и разумевања. Не требају преводиоци и речници  – каже Зоран Дончић, члан Општинског већа Велике Плане.

Пројекат је суфинансиран средствима Општина Велика Плана и Министарства културе Републике Србије.

Изложба је отворена сваког радног дана од 9 до 15 часова а у дане викенда посете се могу заказати на телефон број 064 11 69 361.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *