НЕПРАВДА И ГЛУПОСТ: Професори који нису чланови синдиката имају право само на половину јубиларне награде

Пише: Душан Марић

Годинама већ јавно заступам став да професори морају да имају плату већу од просечне плате у Србији. У савременој држави не постоји важније занимање од учитеља. Као што темељ држи кућу, тако и образовање и просвета држе цело друштво. Колико нам учитељи науче децу, деца ће нам толико знати. Ако нам је образовање добро, нација ће нам бити образована.

Добри професори и добар образовни систем су предуслов да би имали добре лекаре, правнике, економисте, музичаре…

Због тога подржавам одлуку Владе Србије да значајно повећа плате просветним радницима. Без обзира што већ два месеца, и не први пут, део њих професију, школе и ученике злоупотребљава у политичке сврхе, у циљу насилне промене власти у Србији.

За похвалу је и чињеница што су влада и синдикати потписали нови колективни уговор. Њиме се дугорочно додатно побољшава положај просветних радника и уводи више реда у функционисање овог гломазног али изузетно значајног система.

Међутим, 31. члан тог уговора, који се односи на јубиларне награде,  с правом је изазвао револт просветних радника који нису чланови синдиката. Јер се њиме уводи разлика између запослених који су чланови репрезентативних синдиката и оних који то нису.

Наиме, по том члану, чланови синдиката имају право на пун износ јубиларне награде, док запослени ван синдиката имају право на 50 одсто тог износа. Што је по мени велика глупост.

Разумљиво је да се руководства синдиката, и код државе и међу собом, боре за што бољи положај својих чланова. И за мере које ће повећати њихово чланство. Није ми спорно ни то што су колективним уговором предвиђене додатне привилегије за синдикалне вође. Ред је да њихова синдикална борба буде награђена.

Међутим, ту није требало мешати јубиларне награде. Има људи који у просвети раде деценијама. И неће да се учлане у синдикат. Из овог или оног разлога. Који год разлог је у питању, ако су у школи провели 10, 20 или 30 година, они треба да имају иста права на јубиларну награду, као и њихове колеге, које су чланови синдиката.

Не могу се отети утиску да је неко хтео да у овом прилично сложеном друштвеном тренутку, кад су у многим школама школска година и образовни процес озбиљно угрожени, додатно изиритира део професора.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *